متاورس

0
مقالات

 

 متاورس چیست؟

واژه متاورس از دو قسمت متا به معنای ماورا و ورس به معنای دنیا تشکیل شده و معنای تحت الفظی این واژه دنیای ماورا است.

متاورس فرضیه‌ای از نسل بعدی اینترنت است که از محیط‌های مجازی سه بعدی آنلاین غیرمتمرکز و پایدار تشکیل می‌شود. این دنیای مجازی از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی قابل دسترسی خواهد بود. ویکی‌پدیار

متاورس را می توان یک فضای مشترک مجازی که از ترکیب واقعیت فیزیکی، بازیهای آنلاین، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و ارزهای دیجیتال حاصل می شود، تعریف کرد به عبارت ساده ترمتاورس یک قلمرو دیجیتالی است که به انسان ها اجازه تعامل با دیگر افراد یا شخصیت های دیجیتالی (مجازی) در قالب آواتارها برای برقراری ارتباط، همکاری، انجام بازی، معاشرت و کارهایی از این قبیل را می دهد.

 

رابطه متاورس با فناوری بلاکچین :

فضایی که توسط متاورس ایجاد می‌شود، ماهیت غیرمتمرکز دارد. به همین دلیل نمی‌تواند تحت نظارت نهاد متمرکزی مانند دولت یا هر نهاد مشابه دیگری قرار داشته باشد.

پس تکلیف امنیت کاربران در این فضا برعهده کیست؟ برای تأمین امنیت اولین چیزی که مورد نیاز است، احراز هویت افرادی است که پا به متاورس می‌گذارند. در اینجا اهمیت بلاکچین به وقوع می پیوندد

فناوری بلاک‌چین ابزاری بی‌نظیر برای ثبت و ذخیره‌سازی داده‌ها به شمار می‌رود و از این رو در دنیای متاورس تمام اقدامات و فعالیت‌ها مبتنی بر بلاک‌چین صورت می‌گیرد. . واضح است که ارزهای فیات در دنیای مجازی متاورس هیچ‌گونه کاربردی ندارند پس اقتصاد مربوط به متاورس،  در دست رمزارزها می باشد در نتیجه اگر این دنیای مجازی با تمام مختصاتی که پیرامون آن اشاره کردیم، محقق شود، بیش از هر چیزی اقتصاد ارزهای دیجیتال و به خصوص توکن‌های NFT رونق می یابد.

 

کاربرد های متاورس :

توانایی ادغام دنیای فیزیکی و مجازی، متاورس را قادر می سازد تا واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی را در چندین مورد استفاده روزمره و حوزه هایی مانند سرگرمی، تولید، مراقبت های بهداشتی و درمانی، همکاری، ورزش، تحصیل و آموزش بگنجاند. با این وجود، جنبه های اخلاقی و کاربردی آن مواردی است که جوامع جهانی فناوری در حال کار روی آن هستند.

 

 

رابطه بازی ها و متاورس :

صنعت بازی به سرعت در حال رشد است و  با مدل نوظهور بازی play-to-earn که با بلاکچین و متاورس همراه شده است، آینده دنیاست.

صنعت بازی، در چند وقت اخیر رشد گسترده‌ای داشته است، و اکنون وقتی از بازی حرف می‌زنیم، در واقع پای پول زیادی به میان می‌آید. از زمان معرفی Web 3.0، رشد چشمگیری در این صنعت ایجاد شده است. در پایان سال ۲۰۱۹، ارزش بازار جهانی بازی ۱۵۲ میلیارد دلار گزارش شد. در واقع این رشد به این معناست که از زمان معرفی Web 3.0، نرخ ثابتی وجود داشته که نشان دهنده این است که بازی‌های Web 3.0 همواره در حال رشد بوده و استقبال بیشتری از آنها می‌شود. در نتیجه پول زیادی به دست می‌آید و این موضوع توسعه دهندگان زیادی را به این فضا جذب کرده است.

علت تغییر نام فیسبوک به متا:

مارک زاکربرگ در سخنرانی خود گفت که نام متا را تا حدی به این دلیل انتخاب کرده است که منعکس کننده وسعت کامل کاری است که ما انجام می دهیم و آینده ای را که می خواهیم در ساخت آن کمک کنیم. اما او همچنین گفت که آن را انتخاب کرده است زیرا در یونانی به معنای ” beyond” (برتر،فراتر،مافوق) است. زاکربرگ در چیزی که احتمالاً می تواند به شعار برند جدید تبدیل شود، گفت: آینده فراتر از هر چیزی است که بتوانیم تصور کنیم.

فیسبوک یکی از بزرگ‌ترین مدعیان جهان برای خلق یک متاورس یکپارچه است. عزم راسخ این شرکت برای ایجاد متاورس، وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم این غول شبکه‌های اجتماعی از مدت‌ها قبل در حال توسعه یک استیبل کوین به نام دیم (Diem) است. افزون بر این، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک به صراحت اعلام کرده که درصدد است از متاورس برای پشتیبانی از ایده دورکاری دائمی و همچنین خلق فرصت‌های درآمدزایی برای ساکنان کشورهای در حال توسعه استفاده کند. گستردگی شرکت‌های زیرمجموعه فیسبوک در حوزه‌های مختلف اعم از رسانه‌های اجتماعی، اپ پیام‌رسانی و پلتفرم‌های رمز ارزی به آن امکان می‌دهد که بتواند تمامی این پلتفرم‌ها را در یک پروژه واحد ادغام کند

 

چند تا از توکن های متاورسی با اهمیت بیشتر:

 

در اینجا چند تا تا از توکن های متاورسی که محبوبیت و مارکت کپ بالاتری نسبت به سایرین دارند را معرفی می کنیم

 

 

-اکسی اینفینیتی (AXS)

این یک بازی ویدئویی آنلاین مبتنی بر NFT بر روی بلاک‌چین اتریوم است. بازیکنان در این اکوسیستم “بازی برای کسب درآمد”، حیوانات دیجیتال خود را بوجود می‌آورند، پرورش می‌دهند و مبارزه می‌کنند.

توکن اکسی اینفینیتی در سال جاری رشد قابل توجهی داشته و در حال حاضر کاربران می‌توانند از طریق صرافی‌های بزرگ از جمله کوین‌بیس، بایننس، اف تی ایکس، کوکوین و چندین صرافی متمرکز و غیر متمرکز دیگر به معاملات این ارز دسترسی داشته باشند.

 

-دیسنترالند (MANA)

دیسنترالند (MANA) یک پلتفرم واقعیت مجازی است که بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده و برای کاربران این امکان را فراهم کرده تا از طریق تولید محتوا درآمد کسب کنند.

در میان ارزهای رمزنگاری متاورس که اخیرا افزایش قیمت داشته‌اند، توکن دیسنترالند (MANA) پیشگام بوده است. MANA  یک توکن ERC-20 است که در متاورس غیرمتمرکز برای خرید آواتار ها، پوشیدنی‌ها، نام‌ها و غیره استفاده می‌شود. برای بدست آوردن توکن غیرقابل تعویض LAND، توکن MANA سوزانده می‌شود.

 

انجین کوین (ENJ)

انجین کوین یک توکن ERC-20 در شبکه انجین است. انجین یک پلتفرم بازی است که امکان ایجاد وب سایت‌ها، چت و میزبانی فروشگاه‌های اقلام مجازی را برای کاربران فراهم می‌کند. طبق داده‌های coingecko، توکن انجین کوین از لحاظ ارزش بازار سومین توکن متاورس پس از دیسنترالند و اکسی اینفینیتی است.

استخراج دارایی‌های بلاک‌چین با انجین کوین مزایای شفافیت و کمیابی را برای توسعه‌دهندگان و کاربران فراهم می‌کند که این به نوبه خود می‌تواند ارزش پولی دارایی‌های آنها را در بلند مدت افزایش دهد.

 

سندباکس (SAND)

یک توکن  ERC-20  برای پلتفرم مجازی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک‌چین سندباکس است. این پلتفرم تعدادی بازی دارد که گیمرها می‌توانند در این بازی‌ها به جمع‌آوری و ساخت توکن‌های NFT بپردازند. پلتفرم سندباکس ترکیبی از قدرت‌های سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) و توکن‌های NFT  است. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد تا در بازی، دارایی‌های دیجیتال را ایجاد کرده و خرید و فروش کنند.

 صرافی‌های کوین‌بیس، بایننس، اف تی ایکس، کوکوین، کراکن و چندین صرافی متمرکز و غیرمتمرکز دیگر این ارزها پشتیبانی می‌کنند.

 

اینده متاورس:

آینده متاورس و تجهیزات مرتبط به آن در عصر دیجیتال یکی از مواردی است که توجه به آن از نکات ضروری دیجیتال محسوب می‌شود همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفتیم، تغییر فیس‌بوک به متا یکی از مهم‌ترین تغییراتی بود که در سراسر اینترنت شاهد آن بودیم. این تغییر موجب شد که بسیاری از مردم سؤالاتی در ذهن خود داشته باشند و به دنبال پاسخ‌های منطقی از مسئولین باشند.

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست